Lélek és művészet

Add fel! Boldog vesztesek, szegény győztesek. A művészet, a férfiak, a hit szerepe a XXI. században.

Friss topikok

HTML

A pap és a művész esete

2010.06.22. 01:50 | juhasztibor.hu | 6 komment

Hiszem, hogy a pap és a művész ugyanazzal foglalkozik. Ugyanazzal kell, hogy foglalkozzon, ha komolyan veszi hivatását: a lélek titkaival. Ahogy a hamis pap, úgy a hamis művész is önmagát imádja. Az igaz pap és az igaz művész céljai azonosak. Embertársaik megsegítése, útmutatás egy összetett és bonyolult világban. Annak megértetése, hogy életünk problémái nem a külső, hanem a belső világból, a lélek mélységéből fakadnak. Céljuk tehát azonos. Tükröt tartani önmaguk, és embertársaik elé. Útjuk azonban különböző.

Megismerni önmagunkat: nincs ennél nagyobb kihívás az életben, ezért a legtöbben ezt meg sem próbálják. Az anyagi javak hajszolása modern világunkban minden téren kényelemmel kecsegtetnek. Ahogy az elektromos csavarbehajtók korában nem kell erőkifejtés egy csavar behajtásához, ugyanúgy nem kell erőkifejtés önmagunk megismeréséhez, mivel a folyamatosan zenélő rádió, a csörgő mobiltelefon, az autós DVD lejátszó mind-mind segítenek a figyelem elterelésében, végső soron abban, hogy fel se merüljön az önmagunkkal szembenézés igénye. 

Aki önmagát, ezáltal a csillogást, a külsőségeket imádja, gyáva. Nem mer mélyen a tükörbe nézni, és ugyanígy gyáva szembenézni a kihívásokkal az élet minden területén.

Paradox jelenség korunkban, hogy éppen a legmagabiztosabbnak tűnő, vezető beosztású emberek között találkozom a legtöbb gyáva emberrel. Miközben „versenyszféra”, „adneralin-bomba”, „pörgés” szavakat harsogják, ezek az emberek menekülnek leginkább önmaguk megismerése, vagyis az élet legnagyobb feladata elől egy olyan általuk éltetett művilágba, ahol fontosnak érezhetik magukat, miközben az általuk fontosnak gondolt dolgokról döntenek. A workaholic, vagyis a munka-alkoholizmus, egy menekülési útvonal a tükör elől. A „gondolkodom tehát vagyok” Descartes-i mondattól a XXI. század eljutott a „dolgozom, tehát vagyok” elvig. A munkám határozza meg ki vagyok. Hogyan lehetséges ez? A válasz egyszerű: ha megszűnök önmagam lenni, ha képtelen vagyok tükörbe nézni, ha meztelenül, társadalmi pozíciók, rangok és sallangok nélkül érzem, senki lennék, akkor értékelődnek fel a melléktevékenységek. Ilyen a munka. A munkámban fontos vagyok. Számítanak rám. Nélkülem megállna az élet. Ezek mind-mind olyan hazugságok, amelyek a XXI. század önző emberét felmentik a tükörbe nézés, a csendes egyedüllét igényének felelőssége alól. Pörgök mert pörögnöm kell. Nem igaz! Nem kell! Mindenki előtt ott a lehetőség, de csak kevesen vállalják a nehezebb utat.

És itt fordulnak meg az értékek. Itt lesz a fehérből fekete, a gyávából hős vezér, a becsületesből lúzer

A munkába visszatérés a szülés után, vagyis a karrier kontra gyereknevelés problémája jól kifejezi ezt az európai értékrend-káoszt.

Egy gyereket felnevelni fontos dolog, egy gyárat üzemeltetni teljesen semleges cselekedet. Mondhatnátok: „ha nem üzemeltetem a gyárat, emberek maradnak munka nélkül, és akkor hogyan nevelik fel a gyerekeiket”. Erre azt mondom, ha TE nem vezetnéd a gyárat, vezetné más helyetted. A munkában mindenki pótolható. De ha TE nem neveled a gyerekedet, akkor ki neveli őt fel? Számára TE pótolhatatlan vagy. Egy gyerek élete komolyan függ a szüleitől, míg a gyár dolgozóit nem érdekli ki vezeti a gyárat, csak vezesse valaki. Úgyis utálni fogják,mindegy mit csinál, de várják a fizetésüket minden hónap végén, időben, pontosan. A gyerek akkor is szeretni fog, ha kegyetlen, önző, egoista szülő vagy.

A világot egy kicsit is megismerni akaró ember legalább egy lépéssel a világ festett díszletei mögé néz, és ott az ismeretlennel találkozik. Az ismeretlen mindig félelmetes. Kiszámíthatatlan, bizonytalan. Aki a tükörtől fél, az a díszletek fontosságát hangsúlyozza.

A hívő emberben, és a művészetkedvelőben az a közös, hogy a díszletek mögé szeretne nézni. Eljutott oda, hogy látni akar, nem csak létezni. Érzi magában az erőt, de segítségre van szüksége, hogy megbirkózzon a tükör kegyetlen egyszerűségével. Önmaga egyszerű igazságával.

Az igazi hívő biztos támaszt keres egy bizonytalan világban, az igazi pap stabil pontokat mutat neki, amikben megkapaszkodhat.

Az igazi művészetkedvelő meg akarja ismerni a bizonytalant, az igazi művész előre megy az ingoványban és elmeséli mit talált ott.

Az igazi pap geográfus, zoológus, etológus, tudós ember, aki komoly ismeretekkel bír a világ működéséről.

A művész barbár felfedező, zabolátlan kalandor, primitív hódító, aki néha számára is értelmezhetetlen jeleket hoz felszínre a lélek mélységeiből.

Tisztelem azokat a papokat, akik komolyan veszik hivatásukat.

Megvetem azokat a művészeket, akik kocsmában imádják önmagukat.

Szeretem a bizonytalant, érdekel az ismeretlen, ezért gyakran nézek mélyen a tükörbe, hogy lássam a szememben a mindenki szemében ott rejlő végtelen, sötét, csábító és veszélyes, ismeretlen univerzumot: önmagamat.

Nem vagyok hívő.

 

Címkék: művészet hit értékrend xxi. század

A bejegyzés trackback címe:

https://2000.blog.hu/api/trackback/id/tr622099925

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

muttertájgör 2010.06.24. 07:56:46

Szinte mindennel egyetértek....egyedül az piszkál egy kicsit, hogy kiemeled a pap-ot és a művészt és köréjük fonod a párhuzamot. Az igazi pap...az igazi művész...na igen. De egy igazi szülő, egy igazi újságíró, egy igazi tanárnő és még sorolhatnám ugyan úgy nem fél a maga területén elmenni az ingoványig és őszintén feltárni másoknak a valót...ha egy pap nem vezeti a gyülekezetét, lesz helyette más.....ilyen szempontból nem látok különbésget egy gyár vezetője között és egy lelki pásztor között. A mi cégünk vezetősége a válság kezdetekor őszintén feltárta mi várható és különböző ezsközökkel felkészített minket, hangyákat a zenélő tücskökkel teli világban a télre, még akkor is, ha ez nem tetszett nekünk akkor....az én cégemről mégsem hallani tömeges elbocsátásokat, vagy egyéb botrányokat.

Szóval kicsit szerintem lesarkítod a dolgot: akármelyik IGAZ ember képes lehet arra a maga nemében,amire egy pap vagy egy művész..... :)

juhasztibor.hu 2010.06.24. 23:59:06

Valóban egy igazi szülő, igazi tanárnő, igazi vezérigazgató is hasznos, fontos, jelentős ember. Ki-ki a maga pozíciójában. A későbbiekben ki fogom fejteni a művész-pap párhuzamot jobban.
Egészen pontosan én a művészt, a papot és a pszichológust gondolom úgymond egy csoportnak.
A hangsúly nálam azon van, hogy az ő feladatuk a mély érzelmek megértése, a bonyolult lelki problémák megoldása, és az útmutatás, valamint a bajba jutott emberek segítése.
Abban is közös ez a trió, hogy náluk senki sem tud jobban ártani az egyénnek.
Ha nem veszik komolyan a hivatásukat, nem értik meg a szakmájukkal járó felelősséget, óriási pusztítást tudnak véghezvinni a környezetükben.
Hogy egy hozzám közelálló példát mondjak: szerte Európában virágzik a művészeti oktatás. Nézd meg mi az eredménye: rengeteg félrecsúszott élet, rengeteg alkoholista, drogos és ebből következően csalódott és gonosz ember.
Mindenkinek egy élete van. Ezt tönkretenni a legnagyobb bűn az emberölés után. És egy "MŰVÉSZ", akiben mint istenben hisznek a fiatalok, és aki a drogoknak köszönhetően istennek is képzeli magát, képes ezt könnyűszerrel véghezvinni.

muttertájgör 2010.06.25. 07:20:46

én értem mire gondolsz és egyet is értek...habár egy kontár szülőnél jobban senki sem tud ártani az egyénnek. Mesterség, amiben ugyan úgy vannak zsenik, mint kontárok és ha azt vesszük , egy szülő egyszemélyben művész, pap, pszichológus stb.
ráadásul az,hogy melyik művész munkásságára vagyok nyitott, melyik pap szavait tartom hitelesnek, melyik pszichológushoz járok, valahol a szabad akarat kérdése is. Egy tudatosan gondolkodó ember döntHET ezekben a dolgokban, az egy dolog, hogy inkább hazudik önmagának,mintsem döntsön.... A szülő nem szabad választás eredménye...sokszor még az a tanárnő sem, aki általános iskola első tagozatában úgy telinyom komplexusokkal, hogy ihaj :)
Arról nem is beszélve, hogy maga a média milyen romboló hatású tud lenni...ott pedig nem csak képzőművészek, papok és pszichológusok ténykednek, hanem újságírók, marketing "agytörsztök" és satöbbik is....
de mondom: nem kötekszem,mert igazad van...csak próbálom globláisabban szemlélni a problémát :)

juhasztibor.hu 2010.06.25. 10:08:08

@muttertájgör: Ez így van. A kontár szülő a legpusztítóbb. De az minőségében egy más csoport. A tanárok is borzasztó dolgokat tudnak művelni, ebben nekem is van tapasztalatom. Szerencsére a tanárjaimat mindig hülyének néztem, így nem hatott olyan mélyen a rombolásuk, bár romboltak teljes erőbedobással, ez tény. A tanárokról és az oktatási rendszerünkről egyébként igen csak lesújtó véleményem van. Elsősorban éppen a kreativitás legyilkolásában játszott szerepük miatt.
A média pénzt akar, ezt nem tagadja és ekként is cselekszik. Olyan mint a politika, ami meg hatalmat akar, ez is egyértelmű. Ha valaki kicsit kinyitja a szemét, látja ezt, és annyit vár el tőlük ami ezektől a gépezetektől elvárható.
Például erre lenne jó egy művész, hogy segítsen kinyitni azokat a szemeket.
Egyébként amikor fiatal voltam a számítógépen lovagolt mindenki, hogy az aztán maga a sátán. Erről szerintem majd külön is írok. Én végiglövöldöztem vagy ezer játékot és ma a legyet is kiteszem az ablakon ahelyett, hogy lecsapnám. A média alatt nagyon sok dolog áll még aminek meg kellene alapozni a személyiséget. A média csak akkor rombol, ha az alapok, mint például a szülő, vagy az előbb említett tanár selejtes, gyenge anyagból készültek.

muttertájgör 2010.06.25. 11:20:10

@juhasztibor.hu: ámen :)
kiváncsian várom a mélyebb párhuzamot a pap és a művész között

juhasztibor.hu 2010.06.25. 11:58:28

@muttertájgör: Remélem hamarosan ki tudom fejteni.
süti beállítások módosítása